Archiwum

X MIĘDZYNARODOWE ZAWODY SPORTOWE ZZDR PKP

W dniach 9-12 października 2004 roku w Głuchołazach odbyły się pierwsze Międzynarodowe Zawody Sportowe Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. Wzięło w nich wówczas 14 drużyn wystawionych przez wchodzące w skład Naszego Związku komisje oraz reprezentacje z Czech i Chorwacji. Jak się okazało impreza ta, łącząca elementy sportowej rywalizacji ze wspólną zabawą i integracją środowiska kolejarskiego weszła na stałe do naszego związkowego kalendarza.

Nie inaczej było w tym roku. Jubileuszowe X Międzynarodowe Zawody Sportowe ZZDR PKP miały miejsce w dniach 15-19 maja w Ośrodku Wczasowym „Kormoran” w Niesulicach koło Świebodzina, nad brzegiem największego na Pojezierzu Łagowskim jeziora Niesłysz.

W tegorocznej edycji zawodów, które odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej startowały 33 czteroosobowe drużyny, w tym ekipy kolejowych związków zawodowych z Chorwacji, Słowacji, Czech i Słowenii. Nasz związek reprezentowały drużyny wystawione przez KR-y i MKR-y: Białystok, Częstochowa, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Małaszewicze, Nowy Sącz, Olsztyn, Ostrów Wielkopolski, Siedlce, Szczecin, Warszawa. W tym roku w zawodach po raz pierwszy udział wzięli reprezentanci prywatnego przewoźnika, firmy Lotos Kolej.

Zawody choć organizowane przez Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP nie mogłyby się odbyć bez wydatnej pomocy Naszych partnerów, którymi byli:
 - Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
 - Lotos Kolej Sp. z o.o.
 - Polskie Koleje Państwowe S.A.
 - PZU S.A. Inspektorat w Tychach
 - PKP Cargo Logistics
 - PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.
 - PKP Cargo Service
 - Biuro Ubezpieczeń „Asekuracja” Joanna Oleśkiewicz
 - Senator Polska Sp. z o.o. w Sulechowie
 - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
 - Starostwo Powiatu Świebodzińskiego

Stricte sportowa rywalizacja miała miejsce w trakcie trzech rozegranych konkurencji.
Pierwszą z nich była siatkówka, gdzie po trwających cały dzień rozgrywkach i zaciętej rywalizacji w finale, układ miejsc na podium był następujący:
  I miejsce – Katowice
  II miejsce – Kraków 1
  III miejsce – Białystok Cargo

Konkurencją niespodzianką był slalom z piłką do futbolu amerykańskiego, gdzie zawodnicy musieli pokonać wyznaczoną trasę na końcu oddając strzał na bramkę. Każde celne trafienie dawało drużynie bonus w postaci odjęcia 15 s. od czasu osiągniętego przez całą drużynę. Miejsca medalowe w tej konkurencji zajęli:
  I miejsce – Siedlce 1, z czasem 31,56 s.
  II miejsce – Kielce 1, z czasem 44,38 s.
  III miejsce – Kraków 1, z czasem 53,59 s.

Naszą sztandarową konkurencją, tradycyjnie jak co rok kończącą zawody był rzut płozem hamulcowym. W tym przypadku klasyfikowane były całe drużyny za wspólnie osiągnięty rezultat czyli sumę długości rzutów, ale także indywidualnie wszyscy biorący w rozgrywkach zawodnicy.
Drużynowo najlepszymi okazały się być ekipy:
  I miejsce – Siedlce 1, z wynikiem 42,38 m.
  II miejsce – Katowice, z wynikiem 38,40 m.
  III miejsce – Lublin, z wynikiem 36,85 m.


Indywidualnie wśród pań:
  I miejsce – Iwona Posturzyńska z MKR Lublin, rzutem na odległość 8,20 m.
  II miejsce – Ewa Lesiecka z MKR Siedlce, z rezultatem 8,10 m.
  III miejsce – ex aequo Anna Lipińska i Stanisława Żaczek z MKR Siedlce, z wynikiem 8,05 m.

Indywidualnie wśród panów:
  I miejsce – Jacek Kordecki z MKR Siedlce, z wynikiem 14,58 m.
  II miejsce – Mariusz Mazur z MKR Katowice, z wynikiem 14,50 m.
  III miejsce – Arkadiusz Pokrzyński z MKR Zielona Góra, z wynikiem 14,05 m.

W klasyfikacji generalnej zawodów I miejsce oraz Puchar Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zdobyła drużyna Siedlce 1.

Tradycją już się stało, że uczestnicy zawodów pamiętają o tych najbardziej potrzebujących. Zebrane podczas charytatywnej akcji środki finansowe przekazane zostały na leczenie i rehabilitację cierpiącej na dziecięce porażenie mózgowe Marcelinki Sakuta, która wraz z mamą obecna była na ceremonii zamknięcia zawodów.

Pobyt w Niesulicach był także okazją do poznania jednej z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej. Podczas wycieczki do Kaławy, uczestnicy zawodów mogli zwiedzić z przewodnikiem część obiektów (m.in. bunkry czy też zęby smoka) należących do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, zbudowanego przez Niemców w latach 1934-44 systemu obrony wschodniej granicy III Rzeszy.

Dziękujemy serdecznie uczestnikom X Międzynarodowych Zawodów Sportowych ZZDR PKP za przebiegająca w duchu „Fair Play” sportową rywalizację i doskonałą zabawę a naszym partnerom za pomoc w organizacji tej udanej imprezy. Liczymy, że zawody na długo pozostaną w pamięci wszystkich a za rok spotkamy się ponownie.

Informację przygotował:
Sebastian Biernat

W zakładce "Fotorelacje" znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia.
 
 

« powrót drukuj powiadom znajomego