Archiwum

Święto Kolejarza w Czyżewie

Uroczyste obchody Dnia Kolejarza w Czyżewie

W dniu 01.12.2013 r o godz. 10:00 w Czyżewie w kościele pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła z okazji obchodów Dnia Kolejarza odbyła się uroczysta Diecezjalna Msza Święta koncelebrowana przez Biskupa Diecezji Łomżyńskiej Tadeusza Bronakowskiego, Kapłana Kolejarzy tejże diecezji Ks. Kan. Jana Mrowce, miejscowego Proboszcza Ks. Kan. Eugeniusza Sochackiego oraz Księży Wikarych i zaproszonych Kapłanów.

W tej uroczystej Mszy Świętej bardzo licznie udział wzięli Kolejarze czynni, emeryci, renciści i ich rodziny, znajomi oraz wierni. Kościół choć duży, wypełniony uczestnikami Mszy był całkowicie. Podkreślić należy, Msza miała charakter bardzo uroczysty i podniosły, uczestniczyło w niej siedem pocztów sztandarowych, na czele pięknie prezentujący się sztandar RK ZZDR PKP, w poczcie którego byli Maria Turkowska, Stanisław Supeł i Mariusz Średnicki. Dalej poczty z Małkini, Szepietowa, Ostrołęki, Białegostoku, Tłuszcza.

W tej uroczystej Kolejarskiej Mszy Świętej licznie udział wzięli zaproszeni goście w tym Przewodniczący RK ZZDR PKP Aleksander Motyka, Przewodniczący SI ZZDR PKP Jerzy Oleszak, Przewodniczący OPZZ Jan Guz, Przewodniczący MKR Warszawa Miecio Grzyb, Koledzy MKR Białystok, Grzegorz Janczyło, Marian Łuczkow, Janusz Kulikowski, Mikołaj Samosiuk oraz licznie przybyli członkowie naszej komisji.
Obecni byli przedstawiciele ZLK Białystok w osobach Pani i Pana Dyrektor Teresy Żochowskiej i Wojciecha Jurczyka, Naczelnicy ISE Białystok- Andrzej Borowski, Henryk Kulesza, Tadeusz Rynkowski, Przedstawiciele Przewozów Regionalnych w Białymstoku.
Koleżanki i Koledzy z innych kolejowych związków zawodowych.
Obecni byli Pani Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, Poseł na Sejm Jacek Bogucki, Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego Jarosław Zieliński, Koledzy ze Stowarzyszenia Kolejowe Podlasie.

By podkreślić doniosłość, i charakter Mszy Kolejarskiej w czytaniu Słowa Bożego, śpiewie uczestniczyli Kolejarze czynni i ich dzieci, emeryci oraz orkiestra MOK Czyżew.
Sprawujący Najświętszą Ofiarę Bp Tadeusz Bronakowski zwracając się do Kolejarzy mówił- Wasza codzienna Praca jest wyjątkowo potrzebna i ważna. Niestety często wasz los jest wpisany w kontekst naszych trudnych czasów. Wiemy jak ważna jest kolej dla naszego kraju, dla umacniania naszej ojczyzny.
Kapelan Kolejarzy mówił o rzeczywistości na kolei i ciężkiej służbie kolejarzy, którzy zostali podzieleni nie z własnej woli, o zamykaniu linii kolejowych, stacji, posterunków ruchu, w wyniku czego popadają dewastacji, dając jako przykład linię 36 i stację Czerwony Bór.
W końcowej fazie Mszy podczas podziękowania przybyłym gościom wręczone zostały prezenty ufundowane przez RK ZZDR PKP, w postaci maskotki Dyżurnego Ruchu Misia, kalendarze na rok 2014 zapakowane w torby z logiem naszego związku, taka forma podziękowania została przyjęta bardzo ciepło, serdecznie, a jednocześnie wzbudziła zainteresowanie wiernych w kościele.

Po mszy w/w oraz kolejarze czynni, emeryci, renciści i ich rodziny spotkały się na wspólnym obiedzie w miejscowej restauracji gdzie bardzo miło spędzono czas, była okazja do rozmów, podsumowań, refleksji, spotkań z dawno niewidzianymi koleżankami, kolegami, byłymi współpracownikami, którzy pracują w innych spółkach, miejscowościach.
Spowodowane jest to poprzez nieudolne działania, pseudo zmiany wprowadzane przez zarządzających Polskimi Kolejarzami. Wszystko odbywało się w atmosferze koleżeńskiej, miłej, przyjaznej. Tylko czas upływał szybko, nastały podziękowania, pożegnania, dalekie powroty do domów, następnie do pracy. Lecz naszych wspólnych chwil z tego dnia nie da się zapomnieć, warto było zaangażować się w przygotowywanie by tak świętować Dzień Kolejarza.
Jako mieszkaniec Czyżewa dumny jestem, że zaproszeni Goście, choć musieli pokonać często setki kilometrów by dotrzeć na uroczystość, nie zawiedli, przybyli by wspólnie się modlić i biesiadować.
Jakże miło wysłuchiwać opinii: Jest rzadkością by Szefowie Związków przyjeżdżali na spotkania do takich niewielkich miejscowości jak Czyżew.
Twierdzę, właśnie tak powstaje coś, co jest silne, duże, godne zaufania.
Choć minęło sporo czasu od dnia Kolejarza, w Czyżewie, okolicach, na posterunkach pracy często wspominana jest ta uroczystość, jej przebieg i przybyli Goście.
Ze swojej strony przybyłym Kolegom ZZDR PKP, choć czasu było niewiele, pokazałem jak Czyżew rozwija się, min. będący na ukończeniu piękny zalew na rzece Brok z plażą miejską, pięknie odremontowany, powstały w latach 1859-1862 podczas budowy Kolei Warszawsko- Petersburskiej zabytkowy dworzec, gdzie powstaje muzeum ziemi Czyżewskiej w tym kolejnictwa oraz jego otoczenie, w którego pobliżu zamieszkuję.

Leszek Kacprzak
St Dyżurny Ruchu
MKR ZZDR PKP Białystok
 

« powrót drukuj powiadom znajomego