Aktualności

Delegacja ZZDR PKP Bośni i Hercegowinie

W dniach 16-18 października na zaproszenie SSIOPI ŻF BiH (Samostalni Sindikat Izvrśnog Osoblja Podrućje Infrastrukture ŹF BiH- Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu Federacji Bośni i Hercegowiny) w Bośni i Hercegowinie przebywała delegacja ZZDR PKP.

Oprócz delegacji ZZDR PKP w spotkaniu udział wzięły delegacje Związków Zawodowych kolejarzy z Chorwacji, Serbii, Słowenii i Czarnogóry.

Tematem przewodnim spotkania była restrukturyzacja kolei i jej skutki dla pracowników. W czasie wspólnych obrad jak i w rozmowach indywidualnych poruszano skutki zmian zachodzących w poszczególnych krajach, w ocenie Związków Zawodowych, a ich wpływ na życie zwykłych ludzi a w szczególności kolejarzy.
Kol. Aleksander Motyka omówił cały proces restrukturyzacji Polskich Kolei i ich wpływ na pracę związków zawodowych, omówił również Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy jakie obowiązują w spółkach grupy PKP.

W czasie wizyty delegacja ZZDR PKP zwiedziła stacje Mostar i zapoznała sie z pracą dyżurnego ruchu.
W czasie pobytu na dworcu nasza grupa obserwowała odprawę pociągu typu TALGO relacji PLOCE-SARAJEWO.
Naszą uwagę zwrócił sposób odprawy podróżnych polegającym na sprawdzaniu biletów przed wejściem do pociągu przy jednych otwartych drzwiach. Z wyjaśnień jakie otrzymaliśmy wynika że taki sposób odprawy podróżnych eliminuje jazdy bezbiletowe (gapowiczów).
Kol. Igor Boban który oprowadzał nas po stacji poinformował nas że pociąg zostanie odprawiony gdy kasjer biletowy zgłosi że ostatni pasażer zakupił bilet na ten pociąg, cała odprawa pociągu trwała około 5 minut.

Delegacja ZZDR PKP została również zaproszona na posterunek dyżurnego ruchu. Tutaj zapoznaliśmy sie z pracą Dyżurnego, urządzeniami sterowania ruchem oraz dokumentacją prowadzoną przez dyżurnego ruchu.
Naszą uwagę zwrócił sposób powiadamiania drużyny pociągowej rozkazem pisemnym. Wykaz ostrzeżeń w rozkazie nie jest wpisywany odręcznie lecz wklejany jest wydruk z komputera a dyżurny podpisuje i stempluje wklejoną cześć w taki sposób aby stempel i podpis znajdował się na części wklejonej i na druku rozkazów.

Delegaci ZZDR PKP odwiedzili również Medjugorie.
Medjugorie to popularny ośrodek pielgrzymkowy w Europie. Corocznie przybywa tam 2,2–2,5 mln pielgrzymów.
Jego główny punkt stanowi kościół pw. świętego Jakuba, zaś w pobliżu znajdują się dwa często odwiedzane wzniesienia: Wzgórze Objawień (Podbrdo) – miejsce pierwszych objawień oraz Góra Krzyża (Kriżevac).
Ich zbocza są kamieniste, porośnięte niską roślinnością. W miejscach objawień ustawiono krzyże. Dodatkowo, w drodze na Podbrdo umieszczono płaskorzeźby z brązu, przedstawiające tajemnice różańca, zaś przy szlaku na Kriżevac – stacje drogi krzyżowej.
W miejscach modlitwy pielgrzymi zostawiają kawałki papieru z obietnicami, prośbami, obrazki, różańce i kwiaty, czasem ustawiają małe krzyże. Nasza delegacja ze względów czasowych wspięła się tylko na Podbrdo-Górę objawień.

Trochę o Bośni i Hercegowinie.

W czasie wyjazdu na wypoczynek nad Adriatyk w Chorwacji warto czasami zjechać z utartej drogi i zwiedzić Bośnie i Hercegowinę, a jest wiele ciekawych miejsc i rzeczy do zobaczenia.
Polecamy zwiedzić:
Mostar stare wielokulturowe miasta gdzie obok siebie żyją katolicy, prawosławni i muzułmanie, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych uliczek i zaułków, poznać klimat wschodniego bazaru, przejść przez zabytkowy most nad rzeką Nertwą.
Ten most stał się symbolem wojny na Bałkanach i rozpadu Jugosławii. Most został zburzony w czasie walk w Mostarze w dniu 09.11.1993 roku a odbudowany według starych zasad w 2004r i oddany do użytku i zwiedzania 23.07.2004r.
Tu warto również zobaczyć odbudowywany po zniszczeniach wojennych kościół Franciszkanów pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła z 1866 r, Sobór Świętej Trójcy z 1873r również w trakcie odbudowy ora z meczet Nusut-agi Vucjakovicia z 1564r i meczet Karadjoz-Beja z 1557r. na uwagę zasługuje wieża Tara gdzie przechowywano proch i amunicje obecnie wieża widokowa.
Zwiedzając Mostar koniecznie trzeba zobaczyć znajdujący się przy Kujundziluk dom turecki (Dom Biśćevicia) z 1635 r. A także Dom Muslibegovića z 1876 r.

. W Bosini i Hercegowinie warte równie odwiedzenia są:
Blagaj gdzie znajduje sie Klasztor Derwiszów z 1470 roku, oraz miasta takie jak Trebinye, Stolac, Viśegrad, Medjugorie oraz Sarajewo. Warto odwiedzić Park Narodowy BiH Kravica ze słynnymi wodospadami.
Trochę historii.
Polskę i Bośnię i Hercegowinę łączą więzi historyczne, matką Królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej żony Króla Władysława Jagiełły była Elżbieta Bośniacka żona Króla Węgier Ludwika Węgierskiego córka Stefana II Kotromanicia bana Bośni i Elżbiety Kujawskiej córki Kazimierz II księcia gniewkowskiego.

Wybierając się do Bośni nalezy posiadać paszport lub dowód osobisty.

Informację przygotował
Adam Golec
 

« powrót drukuj powiadom znajomego